FØLG OS

Kontakt

+45 4275 3000

DGA
Kirkedalsvej 6
8732 Hovedgård

dga@greenkeeper.dk

Chefgreenkeeper søges til Jelling Golfklub

23. maj 2022

Har du lyst til at være drivkraften bag den fortsatte udvikling af Jelling Golfklub, så er du måske vores nye Chefgreenkeeper? – Jelling Golfklub søger en Chefgreenkeeper, da vores nuværende har søgt nye udfordringer.

Jobbet:

Du får selvstændig faglig ledelse af en gruppe kompetente og engagerede medarbejdere. Du kommer til at arbejde tæt sammen med klubbens øvrige personale samt klubbens bestyrelse, forretningsudvalg, baneudviklingsudvalg og frivillige omkring den fortsatte udvikling af banen.

Din primære opgave bliver at sørge for, at vores bane efterlader brugerne med et smil. Dette indebærer:

 • ansvar for daglig vedligehold af golfbanen
 • ledelsesansvar for 3-4 dygtige medarbejdere.
 • udarbejdelse af plejeplaner
 • ansvar for driftsbudget i samarbejde med forretningsudvalget.
 • ansvarlig for klubbens maskinpark sammen med den værkstedsansvarlige

Vi forventer at:

 • du er uddannet greenkeeper
 • du kan udarbejde planer og kommunikere, så alle er med
 • du besidder motiverende og inddragende lederegenskaber, så du sammen med det øvrige personale kan være den drivende kraft i processen med at løfte banens standard og udviklingsplan i de kommende år
 • du har en god forståelse for samspillet mellem bestyrelse, baneudviklingsudvalg, medlemmer, frivillige og greenkeeperstaben og klubbens golfmanager.

Vi tilbyder:

 • en stærk medlemsdrevet klub, hvor vi vil udvikle banen, skabe yderligere kvalitet, og hvor vi ønsker at investere i banen
 • en klub med mange frivillige, der altid gerne vil hjælpe
 • et spændende og alsidigt job med frihed til selv at tilrettelægge hverdagen
 • gode arbejdsfaciliteter med en næsten ny og velholdt maskinpark
 • mulighed for videreuddannelse

Jelling Golfklub findes syd for Jelling i de naturskønne omgivelser ved Jelling Skov og med kig ned til Fårup sø. Jelling og de nærved liggende boligområder i Vejle vokser, og det samme gør Jelling Golfklub. Denne tendens skal understøttes af en golfbane, hvis stand efterlader golfspillerne med et smil på læberne, og hvor bolden ruller på greens.

Chefgreenkeeperen skal være faglig daglig leder af keeperstaben, som består af i alt 5 personer samt være koordinator for en gruppe af frivillige ”buskryddere”. Chefgreenkeeperen indgår i klubbens forretningsudvalg sammen med klubbens golfmanager og klubbens formand, næstformand og kasserer.

Jelling Golfklub har ikke et baneudvalg, og det er således chefgreenkeeperens ansvar – i dialog med formanden – at stå for den daglige drift. Klubben har til gengæld et baneudviklingsudvalg, der arbejder med den langsigtede plan for banen og de prioriterede projekter.

Ansøgninger med CV sendes til Henrik Juul på formand@jellinggk.dk. Der er ansøgningsfrist den 15. juni 2022, hvorefter der vil blive afholdt samtaler. 

Tiltrædelse snarest muligt, men vi venter gerne på den rette kandidat.

Vi ser frem til at høre fra dig! 

Ring til klubbens formand Henrik Juul på 2920 1427, hvis du gerne vil vide mere.

 

 

Del dette indlæg